Tarihçe

1978 yılında üretim hayatına başlayan LINK firması, üretimine çelik dübel ve kelepçe ile başlamıştır. Şimdi Boru Askı Sistemleri diye anılan bu pazarın kurucusudur. Üretim kalitesini hep üst düzeyde tutmuş, kendisi ile rekabet edercesine pazara hep yeni çözümler üretmiştir. Öncüsü olduğu bu sektörde her geçen gün kullanıcıların istekleri ve ihtiyaçları doğrultusunda ürün gamını geliştirmiştir. Bugün, mekanik tesisat içerisinde yer alabilecek herhangi bir hattın kendi spesifik özelliklerine uygun olarak yapıya bağlanması için gerekli olan tüm askı ve destek sistemini teşkil eden çözümler LINK ürün gamı içerisinde yer almaktadır. 


1987 yılı ile birlikte yine Türkiye’de bir ilki gerçekleştirmiş, Havalandırma Kanalı Flanş Profillerini üretmeye başlamıştır. Sektör lideri olmanın verdiği sorumluluk ile LINK bugün yine aynı heyecanla bu ürüne de yenilikler getirmeye, ürün gamını sürekli geliştirmeye çalışmaktadır. 

1993 yılında LINK marka ve şirket tescili gerçekleşmiştir.


2001 yılında Titreşim Alıcılar ve Sismik Sınırlayıcılar Departmanını kurmuştur. Depremin yol açtığı hasarlar dünyanın her yerinde önemli bir sorun teşkil etmektedir. Deprem sismik önlem alınmamış mekanik ve elektrik tesisatları üzerinde ağır hasarlar meydana getirmektedir. LINK bu alanda üzerine düşen görevi yapmakta ve kendi uzmanlık alanı olan mekanik tesisatın, sismik koruması konusunda tecrübeli mühendisleri ile uygulayıcılara gerek proje, gerek ise ürün konusunda destek vermektedir. Modern binalarda, titreşim ve titreşim kaynaklı gürültü şikâyetleri her geçen gün artmaktadır. Bu sinsi ses kirliliği ile birlikte kontrol edilmeyen titreşimin yarattığı, gerek insan gerek ise maruz kalan yapı üzerindeki, olumsuz etkiler yok edilmesi gereken bir sorundur. LINK titreşim konusunda ölçüm, projelendirme, ürün desteği ve bu konuda tecrübeli kadrosu ile her geçen gün artan bu probleme yeni çözümler getirmektedir. 


2004 yılında LINK, yapıştırma tekniği ile birleştirilen ve basınç, sıcaklık ve mukavemet değerleri üst seviyelerde olan hızlı, kolay montaj sağlayan CPVC boru ve bağlantı parçalarını, dünyanın en büyük üreticileri Harvel Plastics ve Spears Manufacturing ile Türkiye pazarına kazandırmıştır. 

2005 yılında ise şu an yangın tesisatı uygulamalarında kullanımı ön planda olan ama git gide diğer mekanik tesisat uygulamalarında da kullanımı yaygınlaşan bir diğer sistem çözümü Yivli Boru Bağlantı Kelepçeleri ve Ek Parçalarını uygulayıcıların kullanımı için ürün gamına katmıştır. 

 

2006 yılı LINK için gelişimlerin devam ettiği bir yıl olarak, IRS Demiryolu Fuarı ile Raylı Sistemler grubu başlangıcı gerçekleşmiş. Kartal’da ki tesis gelişime paralel olarak ek bir tesis ile büyütülmüş, Yeni Flanş Profilleri üretimi başlamıştır. Yine 2006 yılında Moscow City Projesi ile Rusya ihracatı başlamıştır.

2007 Prolink Modüler Profil Sistemleri üretim hattı yatırımı gerçekleştirilmiştir.

2008 Endüstriyel Askı ve Destek Sistemleri ürün gamına eklenmiş, Boulvard AVM Projesi ile Bakü Azerbaycan ihracatı başlamıştır.

2009 Procon ürünler geliştirilerek marka tescilleri alınmış ve ürün gamına eklenmiştir.

2010 Çelik Yapı Bağlantı Sistemlerinde Lindapter iş birliği başlamıştır.

2011 Yeni satış yapılanma süreci ile Gebze Fabrika yatırımı gerçekleşmiştir.

2016 LINK YAPI A.Ş unvan değişikliği.

2017 ProMEGA ürünler geliştirilerek marka tescilleri alınmış ve ürün gamına eklenmiştir.

2019 LINK Yapı, Tasarım Merkezi oldu: Tasarım odaklı çalışmaları ile 27 Kasım 2019 tarihinden itibaren “Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Ar-Ge Teşvikleri Genel Müdürlüğü Değerlendirme ve Denetim Komisyonu” tarafından uygulanan 5746 Sayılı Kanun kapsamında sektörün 18. Türkiye’nin 355. Tasarım Merkezi olarak 27 kişiden oluşan Tasarım Merkezi Ekibi ile çalışmalarına başladı.

Aynı yıl TSE Standardizasyon komitesinde teknik katkı sağladığımız TS 13845 yayınlanmış ve Hava Kanalı Flanş Profilleri için ilk sertifika LINK markası için düzenlenmiştir.

2020 TUV Austuria tarafından gerçekleştirilen detaylı denetimler sonucunda, EN ISO 3834-2 standardı gereği farklı sınıflarda kaynak kabiliyetlerimizin yeterliliği sertifikalandırılmıştır. EN 1090-2 standardı gereği Fabrika Üretim Kontrolünün Uygunluğu sertifikalandırılmıştır. Böylelikle ürünlerimizde CE markasının kullanımı yeterliliği sağlanmıştır.
 
Kayar yatak ürün grubu mukavemet testleri TSE Makine Laboratuvarında yapıldı ve sertifikalandırıldı.
 
 

 


 


Şüphesiz ki her zaman öncü ve lider olmayı benimsemiş olan LINK, sizler için en iyi, en verimli, en kaliteli ve en ekonomik çözümleri aramaya devam edecek ve önümüzdeki yıllarda da sizlerin hizmetine sunacaktır. Üretimlerinde ve ithalatlarında öncelikli hedefi kalite olan LINK, tüm ürün gamlarında DW, SMACNA, MSS, UL, FM, NFPA, ANSI-ASHRAE ve TSE gibi hem uluslar arası, hem yerel standartlara uygun ürünler üretmektedir. Bu ürünleri de, GOST, UL, FM, TÜV, TSE, TSEK belgeleri ile sertifikalandırmakta; İTÜ, KOSGEB, TUBİTAK-UME gibi ülkemizin önden gelen laboratuvarlarında test ettirmekte ve raporlandırmaktadır. Ayrıca şu an hali hazırda üretmekte olduğu veya üretmeyi planladığı ürünler T.C. PATENT ENSTİTÜSÜ tarafından belgelendirilmiştir.